Кафедра історії та права – важливий підрозділ Черкаського державного технологічного університету, має потужний науковий потенціал і висококваліфіковані науково-педагогічні кадри. Складовою частиною роботи викладачів кафедри є наукова діяльність.

На кафедрі успішно функціонує:

  • наукова школа з аграрної історії ХХ ст. професора В. Лазуренка,
  • наукова школа професора М. Бушина.

Головним напрямком науково-дослідної роботи кафедри є робота над фундаментальними темами «Українське суспільство: історичний, соціальний, правовий вимір». Метою якої є дослідити основні аспекти формування та трансформації українського суспільства як складного соціокультурного феномену в історичному русі, зокрема в умовах глобалізації сучасного світу, кризи традиційних цінностей, зміни ідеологій, з урахуванням цивілізаційно-історичних традицій та етноментальних особливостей. 

Загальнокафедральна наукова тематика поділяється на декілька векторів, тому всі викладачі кафедри мають власні теми досліджень, що зумовлює широке коло наукової діяльності, яка здійснюється на кафедрі (гендерна історія, історія повсякденності, міжнаціональні відносини, аграрна історія, пам’яткоохоронна справа та інші).

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №793 від 04 липня 2014 р. При кафедрі виходить друковане періодичне видання Черкаського державного технологічного університету «Гуманітарний вісник», яке включено до Переліку наукових фахових видань України.

Достатньо уваги на кафедрі приділяють організації та залученню кращих студентів до участі у науково-дослідній роботі кафедри з урахуванням специфіки їхнього навчання та майбутньої професійної спрямованості. Важливою складовою науково-дослідної роботи студентів є також участь в університетських предметних олімпіадах.

Науково-дослідна робота студентів здійснюється під керівництвом провідних викладачів кафедри в рамках проведення щорічних «Днів студентської науки», заключними етапами яких є студентські науково-практичні конференції та виставка студентської наукової творчості. Переможці «Днів студентської науки» нагороджуються почесними грамотами, а кращі наукові праці студентів публікуються у щорічному «Збірнику студентських наукових робіт». Постійно зростає кількість наукових студентських доповідей, що представлені на студентських конференціях.

При кафедрі створено Центр усної історії, мета якого на основі зібраних свідчень очевидців та учасників історичних подій реконструювати українську минувшину, спробувати побачити минуле очима безпосередніх учасників історичного процесу, залучити студентську молодь до вивчення історії на мікрорівні.

Колектив кафедри історії та права співпрацює з науковцями інших навчальних закладів України, зокрема з Черкаським національним університетом ім. Б.Хмельницького, Донецьким національним університетом (м. Вінниця).

Результати наукової роботи кафедри доповідаються на конференціях різних рівнів – міжнародних, всеукраїнських, регіональних, університетських, кафедральних.

З 2005 р. проводиться щорічна науково-практична краєзнавча конференція «Савранські читання» (смт Лисянка), участь в якій беруть науковці, вчителі, краєзнавці, студенти та учні.

З 2007 р. професором В.М. Лазуренком започатковано проведення щорічної історико-краєзнавчої учнівської конференції «Чигиринщина в історії України».

З 2018 р. кафедра започатковує проведення:

  • Регіональної історико-краєзнавчої конференції «Персоналістичний вимір історії Черкащини». В березні 2018 р. відбулась Першої регіональна історико-краєзнавчої конференції «Персоналістичний вимір історії Черкащини», присвячена 80-річчю з дня народження доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України Бушина Миколи Івановича.
  • Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження».

В конференціях можуть брати участь вчені, вчителі-практики, громадські діячі, магістранти, аспіранти та студенти.

     Кафедра є співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Гуманітарний дискурс суспільних проблем: минуле, сучасне, майбутнє».      Викладачами кафедри за результатами науково-дослідної роботи видаються наукові монографії, статті, посібники.