В ЧДТУ з перших років діяльності була наявна потужна гуманітарна складова, яка виявлялася і в навчальному процесі, і в позанавчальній виховній роботі зі студентами. Так ще з вересня 1965 року при Черкаському загальнотехнічному факультеті Київського інженерно-будівельного інституту існувала секція суспільних наук, до якої входили викладачі ідеологічних дисциплін. В 1969 р. вийшов наказ профільного Міністерства про створення в філіалі кафедр, в т.ч. кафедри гуманітарних дисциплін, на якій викладались як суспільні дисципліни, так й іноземні мови, також українська і російська мови та фізичне виховання. В 1979 р. було створено кафедру марксизму-ленінізму, а згодом, вже в межах філіалу Київського політехнічного інституту, зі складу кафедри марксизму-ленінізму виокремилися кафедри історії України, філософії, політекономії.

Кафедр декілька разів змінювала назву – кафедра суспільних дисциплін і права, кафедра історії України, кафедра історії та суспільних дисциплін, кафедра історії та права.

В різні роки на кафедрі працювала ціла низка професорів, доцентів, викладачів  – д.і.н., проф. П.І. Губа., к.і.н., доц., В.І.  Кунченко-Харченко, к.і.н., доц. Н.П. Красиловець, к.п.н., доц. Н.В. Старовойтенко,  д.і.н. Ю.П.Присяжнюк, к.і.н. Л.М.Горенко, к.і.н. Ю.М. Вовкотруб, к.і.н. Р.В. Буравченко, к.і.н. А.Ю.Лега, к.ф.н., О.М. Кожемякіна, В.Г. Печерський, Т.Б. Новілова, Є.П. Єрмілов, Н.А. Поденщикова, Ю.Г. Раку, М.Л. Зеленько та інш.

Більше 15 років (до 2015 року) кафедру очолював доктор історичних наук, професор, академік Української академії історичних наук, заслужений працівник освіти України, Стипендіат Президента України, громадський діяч, почеснй громадянин смт. Лисянка Черкаської області Бушин Микола Іванович. М.І.Бушин сформував свою історичну школу, підготував 35 кандидатів історичних наук, 6 його учнів стали докторами історичних наук. Він є автором та співавтором майже 360 наукових праць, у числі яких 30 монографій, із них – п’ять індивідуальних, 10 підручників і навчальних посібників, у тому числі підручника «Історія України», перекладеногой англійською, німецькою й китайською мовами. М.І.Бушин має значний досвід музейної роботи, зокрема  науковець був засновником та першим директором Лисянського краєзнавчого музею, засновником та директором на громадських засадах Музею історії ЧДТУ. У 2004 р. М.І. Бушин власним коштом відкрив Меморіальну кімнату-музей в Лисянській загальноосвітній школі № 2, присвячену відомому на Черкащині педагогу С.Г. Савранському і продовжує опікуватися нею і понині.

Бушиним започатковано видання серій історико-краєзнавчих книг, зокрема «Черкась кий край в особах. 1941 – 2001 рр.», «Золота підкова Черкащини», «Обереги Черкащини», започатковано регіональний проект «Сучасна енциклопедія Черкащини». З  2005 р. діє Благодійний фонд імені професора Миколи Бушина «Історична спадщина». Нині М.І.Бушин – професор кафедри історії та права.

З вересня по листопад 2015 року завідувачем кафедри був доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України Лазуренко Валентин Миколайович. В.М.Лазуренко – український історик і громадський діяч, Заслужений працівник освіти України, академік Академії наук вищої освіти України, почесний працівник туризму України, Почесний краєзнавець України, член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки краєзнавців України, лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, лауреат Черкаської обласної журналістської премії «Прометей», лауреат Премії імені народного вчителя О. А. Захаренка, автор (співавтор) понад 350 наукових праць, з них — 2 навчальні посібники, 10 монографій, 25-х науково-популярних книг. Нині В.М.Лазуренко – проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету та  професор кафедри історії та права.

З листопаду 2015 по теперішній час кафедру очолює кандидат історичних наук, доцент Стадник Ірина Юріївна.

В даний час на кафедрі проводиться дослідження з двох фундаментальних тем: «Українське суспільство: історичний, соціальний, правовий вимір» та «Культурно-історична спадщина України: теоретичні і практичні аспекти збереження та дослідження», діє методичний семінар, в процесі роботи якого викладачі мають можливість обмінюватися досвідом, розробляти нові форми роботи та підвищувати свій професійний рівень. Щорічно викладачами кафедри проводяться студентські олімпіади з дисциплін кафедри.

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №793 від 04 липня 2014 р. при кафедрі виходило друком періодичне видання «Гуманітарний вісник», яке було включено до Переліку наукових фахових видань України. Нині відбувається переформатування даного видання.

Кафедра широко використовує методи активного навчання: читання проблемних лекцій, підготовку студентами наукових робіт, тестову форму перевірки знань, інтерактивну форму проведення занять тощо.

З 2017 року на кафедрі відкрито спеціальність 032 «Історія та археологія» з освітньою програмою «Музеєзнавство та експертиза культурно-історичних цінностей», згодом назву було відкореговано і нині освітня програма  має назву «Історія, музеєзнавство та експертиза культурно-історичних цінностей».

З 2018 року на кафедрі відкрито набір на ще одну з найбільш популярних в державі спеціальностей – 081 «Право».